Bizi takip edin

Sponsor bağlantılar


dudak kurumasına doğal çözüm

Sponsor bağlantılar

<?php the_title(); ?>

Dudaklarınız kuruyor hatta çatlıyor mu? Yazın sıcaklığıyla daha da mı kötüye gidiyor? Öyleyse bu yazı tam size göre. Dudaklarınız kuruması ve çatlamasıyla ilgili sorun yaşıyorsanız burdaki bilgileri dikkatle okuyun. Çünkü lip balm gibi ürünler kullanarak dudak kurumasını gidermeniz imkansızdır, ancak etkisiz değildir. Nedeni yazıda ;)

Dudak neden kurur?
Aslında dudak kurumaz tüm vücudumuz kurur ancak dudaklarda kırmızı rengini veren kılcal damarlar bol bulunsada yağ ve ter bezleri bakımından yoksundur. Bu yüzden dudaklarımız vücudumuza göre bu aşınıma daha hızlı tepki verir.

Dudaklarım kabuklaşıyor!
Dudak derisi oldukça ince ve dayanıksızdır. Dış çeperinde hücreler ölür ve kabuklaşmaya başlar. İşte dudaklarımız cildimize göre bu yüzden çabucak kabuklaşır.

Dudak kurumasına Neler yapılabilir?
1-Dudak kurumasına en çok neden olan şey susuzluktur. Doktorlar gün içinde 2lt su tüketilmesini öneriyor. Eğer çok su tüketmiyorsanız en azından susadığınızda 1 bardak daha fazla için. Yemeklerde çorba içmek hem midenize hem de su tüketiminize faydası olur.

2-Yeterince su içiyorsunuz ancak yine de dudaklarınız kuruyorsa bilindik diğer sebep ise aşırı sıcak veya soğuk hava koşulları. Bu hava koşullarından korunmak gerekli ancak günlük yaşamda evimize tıkılamayacağımıza göre dışarı çıkarken önlem olarak lip balm kullanmak. Lip balm ürünleri içerdiği gliserin ile nemi korur ve dudaklarınızın aşırı kurumasını engeller. (Lip stick gibi ürünler kullanıcaksanız üzerine kullanın.) Çok güneşli günlerde şapka takarak yüzünüzü gölgelemekte bir nebze dudaklarınızı direk güneşten koruyacaktır, soğuk havalarda atkı kullanmakta faydalı olacaktır.

3-Dudaklarınızdaki ölü deriden arındırmak ve ordaki hücreleri hareketlendirmek için dişlerinizi fırçalarken çok sert davranmadan dairesel hareketlerle dudaklarınızıda fırçalayın etkisini hemen hissedeceksiniz.

4-Özellikle B vitamini içeren besinler alınmalı. Günlük kullandığımız B vitamini içeren örnekler vermek gerekirse: ceviz, dereotu, bulgur, süt, et, pul biber, yumurta sarısı, patates ve meyveler.

5-Sigara kullanıyorsanız dudaklarınızda muhtemelen kuruyordur. Sigarayı bırakmalısınız.

6-Bir diğer neden stress. Stress tüm vücudunuza etki ettiği gibi dudaklarınızında çatlamasına neden olur. Stresten kurtulmanın en sağlıklı yollarından biriyse spor yapmak. Vakit bulamıyorsanız en azından yürümek size iyi gelecektir.

7-Dudaklarınıza bal ve vazelin sürün. Elbette çok fazla değil parmağınızla bir miktar alıp ovarak dudaklarınıza sürün etkisini hemen gösterir ancak ana sebeplerden kurtulmadıkça bu dertten kurtaracağını sanmayın! (Çatlamış dudaklarada iyi gelecektir.)

8-Dudaklarınızı yalamayın aksi takdirde nemin daha hızlı uçuşmasına sebebiyet verirsiniz.

9-Kapalı mekanlarda havanın nemli olması önemlidir. Ülkemizde hava nemlendirici ürünlerden satılmıyor. Ancak aynı etkiyi bir radyatörün üzerine su koyarakta yapabilirsiniz.

10-Eğer bu yöntemler sizde dudak kurumasını geçirmediyse bir doktora görünmelisiniz. Sistemik bir rahatsızlık olabilir

Sponsor bağlantılar

0 Yorum yapılmış


Benzer cilt bakım konuları

  • Sağlıklı cilt bakımıSağlıklı cilt bakımı Yaz mevsimi yaklaşıyor. Şimdi cildinizi yaza hazırlamanın tam zamanı. Üstelik, kozmetik ürünlere kucak dolusu para harcamaya gerek yok. Çünkü sağlıklı bir cildin sırrı bol su içmek, […]
  • kışın cilt bakımıkışın cilt bakımı Kış aylarında deriyi etkileyen en önemli faktörler soğuk hava, kuru hava, klimalar ve kaloriferle ısınan kapalı ortamlar, çevre kirliliği, kalın, yünlü, sentetik giysiler ve cilt […]
  • Yüzü soğuktan koruma yöntemleriYüzü soğuktan koruma yöntemleri Havaların birden bire soğumaya başlaması cildimizin bu sürece hazırlıksız yakalanmasına neden olsa da cildinizde yaz canlılığını korumanız mümkün. Dermatoloji Uzmanı Dr. Burçak Bozdemir […]

Copyright 2010/2014 - Ciltbakimi.gen.tr cildinizin yeni yüzü.